recenzja, Uncategorized

„Niewyjaśnione okoliczności” – Dr. Richard Shepherd – Recenzja

„Niewyjaśnione okoliczności” to książka godna polecenia. Zabiera czytelnika w zakamarki miejsc do których zwykły człowiek nie ma dostępu – do prosektorium. Ciekawość sprawiła, iż sięgnęłam po tą pozycję ale i możliwość zgłębienia swojej wiedzy. Przecież, to co niedostępne ciekawi nas i najbardziej – nieprawdaż? Tak, więc autor odkrywa przed nami tajemnice prosektorium i przeprowadzanych sekcji zwłok a wszystko to w sposób rzetelny, przystępny dla zwykłego czytelnika.  Autor czyli  Doktor Shepherd jest brytyjskim lekarzem medycyny sądowej, więc książka jest napisana przez profesjonalistę w dziedzinie patologii a nie pisarza, aczkolwiek jak dla mnie jest to publikacja na wysokim poziomie i nie jeden pisarz mógł by szukać tu wzoru do naśladowania.

Autor porywa nas w podróż ukazując perypetie swojej kariery zawodowej ale również towarzyszymy mu w życiu prywatnym. W książce znajdziemy prawdziwe ludzkie historie i dramaty. To wszystko sprawia, iż bardzo przyjemnie i płynnie czyta się tą powieść. Akcja książki przeważnie toczy się na terytorium  Wielkiej Brytanii z małymi wyjątkami. Autor zabiera nas na miejsca zbrodni, do prosektorium ale i ku mojemu zaskoczeniu nie rzadko również na salę rozpraw.

„…choć ciało nie wypowie do nas ani jednego słowa, będzie dzisiaj naszym świadkiem i nauczycielem.” Str.220

Przedstawia nam nie tylko tajniki sekcji zwłok ale również ukazuje historię, rozwój oraz zmiany jakim  została poddana medycyna sądowa na przestrzeni lat. „Niewyjaśnione okoliczności” czyta się szybko a wydarzenia są ukazywane chronologicznie co nadaje ład i porządek. Książka nie tylko ma pomóc czytelnikowi w zrozumieniu procesu śmierci ale i autorowi. Ukazuje również jak ciężkim zawodem jest lekarz medycyny sądowej i jak wielkie ryzyko się z tym wiąże.

„Łudziłem się, że zdołam zachować dystans do codziennie napotykanych dowodów na nieludzkość człowieka wobec człowieka. Że będę czuł wyłącznie zawodową ciekawość w obliczu ujawnianego mi przez zmarłych ludzkiego szaleństwa, smutku, głupoty, bezradności, absolutnej beznadziei naszego gatunku.” Str.233

Co uwielbiam w tej książce? Może fakt, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i przedstawia prawdziwe ludzkie historie i dramaty, a może ciekawostki jakie kryją się w jej zakamarkach o ludzkim ciele, czy też procedurach jakie towarzyszą całemu procesowi umierania. Tak czy inaczej powtórzę jeszcze raz, książka jest godna przeczytania i nie tylko dla miłośników tej tematyki. Odradzam ją jednak osobą bardzo wrażliwym, ponieważ znajdują się w niej rozdziały gdzie poruszana jest delikatna sfera śmierć dzieci. Więc, jeśli masz wrażliwą duszę i jednak chcesz sięgnąć po tę pozycję to robisz to na własną odpowiedzialność.

„Uczucie radości nie jest mi obce. Wiem, że w pełni może go doświadczyć tylko ten, kto zaznał smutku. A smutek jest nieuchronną częścią życia.” Str.611

Jako ciekawostkę dodam, że znajdziecie w tej pozycji nawiązania nie tylko do zwykłych ludzkich dramatów ale i wielkich katastrof, czy słynnych tragedii jak na przykład: śmierć Księżnej Diany czy zamach na World Trade Center i oczywiście wiele innych. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję i oczywiście śledzenia mojego bloga.

Miłego dnia!

„W takich przypadkach obowiązuje jedna złota zasada: zwolnić do zera, nigdzie się nie spieszyć, działać zgodnie z procedurami i w ustalonym porządku. Konieczne jest pilnowanie się na każdym kroku, gdyż w razie zgonu celebryty cały świat patrzy patologowi na ręce, a jego wszystkie działania są poddawane ocenie i nierzadko kwestionowane – publicznie i prywatnie – jeszcze przez długie lata.” Str.589

Dziękuję za twój poświęcony czas. Znajdziecie mnie również na Facebooku oraz Instagramie pod tą samą nazwą : Ukochane książki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s