recenzja

„Chata” WM. Paul Young


„Chata”, WM. Paul Young we współpracy z Wayne’em Jacobsenem i Bradem Cummingsem, wyd. Nowa Proza, tłum. Anna Reszka, 2011 r. Warszawa, wyd II, str. 281.

Powieść pod tytułem „Chata” dostałam od męża na urodziny. Książka musiała niestety poczekać na swoją kolej około roku, zanim zasiadłam do jej czytania z powodu długiej kolejki do czytania. Dużo słyszałam opinii na jej temat, ale starałam się ciągle zachować pełen obiektywizm i chęć przeżycia tej przygody personalnie, a nie z perspektywy spostrzeżeń lub za i przeciw innych. Zrezygnowałam również z namów na oglądanie filmu, na poczet pierwszeństwa książki, ale na film również przyjdzie czas. I udało się, osiągnęłam swój cel zagłębiając się w świat powieści WM. Paula Younga.

Głównym bohaterem powieści jest Mack współautor powieści. Bohater wiedzie spokojne życie wraz z kochającą żoną Nan i trojgiem dzieci w Oregonie, aż do momentu kiedy Wielki Smutek zagościł w ich życiu. Główna część akcji ma miejsce w tytułowej „Chacie” nieopodal Jezioro Wallowa w północno- wschodnim Oregonie. Po 4 latach od tragicznego zniknięcia najmłodszej córki Missy, Mack dostaje niecodzienną wiadomość:

„Mackenzie, minęło trochę czasu. Tęskniłe za Tobą. Będę w chacie w najbliższy weekend, jeśli chcesz się spotkać. Tata” str.17

Nie było by w tym liście nic dziwnego gdyby nie fakt, że jego Ojciec nie żyje od wielu lat, imienia Taty Nan używa w stosunku do Boga, a miejsce spotkania to Chata, gdzie odnaleziono ostatni ślad po zaginięciu Missy. Mackenzie zdecydował się na wyprawę do miejsca z którym musi się zmierzyć, nie wiedząc co zastanie, może mordercę jego ukochanej córeczki a może Boga.

Powieść pt. „Chata” czyta się bardzo przyjemnie i z lekkością. Książka zawiera rozległe opisy sytuacji, co dostarcza nam dużo cennych szczegółów. Poruszony został w niej temat Boga i wiary. Bóg został przedstawiony pod trzema różnymi postaciami które odbiegają od naszego wyobrażenia i opisu który pojawia się w Biblii :Tata- Elousia Potężna Murzynka, Jezus- Hebrajczyk, Duch święty- Azjatka Sarayu.

Książka przedstawia cały proces powrotu Macka do rzeczywistości i uleczenia jego serca i duszy z Wielkiego Smutku. W Chacie zachodzi również proces pogodzenia się z Macka ze stratą córki i przebaczenia Bogu, ale również proces poznawczy Boga i Wiary.

Spojrzenie warto również zwrócić na przedstawiony sposób komunikacji człowieka z Bogiem, jest ona znacznie uproszczona, jak i inne ważne aspekty wiary.

Książka zawiera również mnóstwo życiowych porad które zmieniają na łamach powieści głównego bohatera, ale i czytelnika, na przykład:

„Ty natomiast zostałeś stworzony do tego, żeby być kochanym, w więc to nie miłość ciebie ogranicza, tylko jej brak”. Str. 107

„…ludzi nie określają ich ograniczenia, tylko cele, które dla nich przewidziałem”. Str. 111

„Tym co tutaj naprawdę się liczyło, była miłość, którą tych troje obdarzało siebie nawzajem, i związane z nią poczucie pełni”. Str. 116

„Grzech sam w sobie jest karą, pożera cię od środka”. Str. 132

Powieść WM. Paula Younga to rodzaj podpowiedzi, na odwiecznie dręczące nas pytania, dotyczące wiary i relacji z Bogiem. „Chata” zaskakuje całkowicie co uwielbiam, gdyż lubię czytać z ciekawością i dozą niepewności co się wydarzy. Lubię kiedy przeczuwam co może się mieć miejsce, a jednak się mylę, to znaczy że autor naprawdę dobrze potrafi pisać powieść i tym samym rozkochać w swojej twórczości wielu czytelników. Długo czekała ta książka aż po nią sięgnę, a szkoda, bo gdybym wiedziała że jest tak pełna wzruszeń i odkryć i mądrości życiowej to dawno bym już ją przeczytała.

Zdecydowanie Polecam 🙂

Zachęcam również do dzielenia się swoją opinią na temat książki 🙂

Zapraszam i dziękuję za poświęcony czas.

1 myśl w temacie “„Chata” WM. Paul Young”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s