recenzja

„Bezdomna” Katarzyna Michalak

27140369_1775432072466985_183842053_o„Bezdomna”, Katarzyna Michalak, wyd. znak, 2013 r. Kraków, str.252.

Każdy z nas miał styczność z osobą bezdomną czy to idąc do pracy, do sklepu, na przystanku, przed blokiem na ławeczce, na klatce schodowej i w wielu innych miejscach. Może widziałeś ją kulącą się na przystanku lub idąc do sklepu spoglądałeś na jej chude ręce wyciągnięte w twoją stronę? Widziałeś ją obdartą z resztek godności i wstydu leżącą na trawie lub w krzakach. Prosiła cię o pieniądze? Jedzenie? Może nawet dałeś jej parę złotych, bułkę lub ciepłą herbatę w mroźny dzień. Ale czy zastanawiałeś się dlaczego tam trafiła? Jaka jest jej historia? Jaką twarz skrywają bruzdy i brud? Jakie były jej marzenia? Gdzie jest jej rodzina? Dlaczego nikt jej nie pomógł? Może nie chce pomocy? Czy też jak większość ludzi przeszedłeś obojętnie myśląc „sama na to zapracowała, wybrała takie życie, zdecydowała o swoim losie”. Może z góry uznałeś taką osobę za winną, wyśmiewając się i przeklinając minąłeś ją z szyderczym uśmiechem na ustach. Los bywa przewrotny, czasem nasza bardziej lub mniej świadoma decyzja niszczy bądź buduje na nowo komuś życie.

Książka Katarzyny Michalak ukazuje jak ogromny wpływ na ludzkie życie maja decyzje jakie podejmujemy często chcąc być szczęśliwym , spełniając nasze marzenia, nie myśląc szerzej o konsekwencjach naszych decyzji.

„Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. Może się bowiem okazać, że znalazł się na dnie przez nieszczęście, chorobę lub ludzką podłość, zaś dla Ciebie Los- jako lekcję pokory- szykuje podobną niespodziankę”

„Bezdomna”  otwiera czytelnikowi oczy , uczy jak nie osądzać drugiego człowieka po okładce, skłania do refleksji nad ludzkim życiem i wyborami jakie podejmujemy. Uczy dostrzegać piękno tam gdzie na pierwszy rzut oka go nie widać. Tytułowa bohaterka Kinga nienawidzi sama siebie, myśli że nie ma po co żyć ale czy nalewano? Co sprawiło że znalazła się pod mostem?  Co tak naprawdę nie daje jej spokoju?

Natomiast Aśka to świetna dziennikarka dla której liczy się tylko cel : świetny artykuł podpisany jej nazwiskiem dający rekordowy nakład gazety. Czy jest kobietą bez serca? Czy ma uczucia pisząc o gwałtach, molestowaniu i przemocy domowej? Liczą się dla niej tylko pieniądze? Na czym jej najbardziej zależy? Czy pomagając Kindze kieruje się jedynie chęcią zysku i sławy? Co łączy obie bohaterki?

Spotkanie dwóch skrajnie różnych kobiet które potrzebują siebie na wzajem. Potrzebują rozmowy, zwierzeń i przebaczenia aby zrozumieć siebie nawzajem. Obie skrywają mroczne tajemnice. Czy zostaną one jednak wyjawione? Jeśli tak jakie będą tego skutki?

Polubiłam tą książkę za lekkość z jaką się ją czyta. Tak to jest książka na jeden wieczór, wieczór pełen zaskoczeń. Ale na pewno nie jest ona na jeden raz, z pewnością sięgnę po nią ponownie.

Czytając tę książkę musiałam czasem się zatrzymać aby podjąć próbę zrozumienia postępowania głównych bohaterek lub nastawienia pobocznych postaci. Na pewno „Bezdomna” zmieni twoje wyobrażenie o ludziach z ulicy. Może nawet sprawi że zmienisz swoje zachowanie w stosunku do nich. Nie zapomnij jednak że nie każdy bezdomny to KINGA.

Kochamy książki które doprowadzają nas do łez i nie tylko na myśli mam nas kobiety:) „Bezdomna” powoduje strugi łez. Na pewno nie jest to kolejna sztampowa książka. Zachęcam dorosłych czytelników do sięgnięcia po nią. Nie pożałujecie !!!

Mam nadzieję że moja recenzja pomogła podjąć Ci decyzję że warto przeczytać kolejne dzieło Katarzyny Michalak.

Zostaw komentarz czy zgadzasz się ze mną. A jeśli masz własne przemyślenia na temat tej książki podziel się nimi 🙂

Życzę miłego wieczoru 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s