recenzja

„7 lat póżniej…” Guillaume Musso

27267896_1775488579128001_344567958_o„7 lat później”, Guillaume Musso, wyd. Albatros, tłum. Joanna Prądzyńska, 2015 r. Poznań, str. 296.

Kilka lat temu moja Mama wyjechała na wczasy. Jak zawsze prosiła mnie o pożyczenie kilku książek, aby podróż jej się nie dłużyła. Otrzymała ode mnie kilka, lekkich do czytania nowel min. Nicholasa Sparksa. Mama wróciła z urlopu z tym samym problemem co każdy z nas, mianowicie jej walizka była prawie 2 razy cięższa niż kiedy wyjeżdżała. W tej walizce jak się później okazało przywiozła mi kilka dodatkowych książek do kolekcji i jak się domyślacie wśród nich była właśnie książka Guilluame Musso. Ponieważ lubię dostawać prezenty w postaci książek ucieszyłam się, ale byłam również bardzo zaciekawiona, gdyż nie znałam wcześniej tego Pisarza. Moja ciekawość przerodziła się po przeczytaniu pierwszej powieści tego pisarza w fascynację. Ujął mnie jego sposób pisania, ale także fakt, że nie sposób przewidzieć, jak potoczą się dalej losy postaci. I za to kocham jego twórczość. Po wieloletnim doświadczeniu w postaci czytania książek odkryłam pewien schemat. Sprawiał on, że cały czar z czytania gdzieś prysł. Po pierwszych kilku rozdziałach zawsze domyślałam się już co się zdarzy dalej i tak też zazwyczaj było, pomijając drobne szczegóły. Więc nie czułam już tej nutki podniecenia lub ekscytacji, kiedy docierałam do końca książki. Guillaume Musso nigdy mnie nie zawiódł i zawsze pozwolił mi się delektować błogą nieświadomością kolejnych wydarzeń i zaskakującym zakończeniem.

„7 lat później” książka, która ma bardzo dynamiczna akcję. Zaczyna się w zabieganym Nowym Jorku, pędzi przez romantyczny Paryż, następnie zabiera nas w lot do niebezpiecznej Brasilii, aby na końcu wylądować w pośród amazońskiej dżungli.

Powieść ukazuje dwóch głównych bohaterów: Sebastiana Larabee znanego i cenionego lutnika i Nikki Nikovski temperamentną modelkę i malarkę. Na pozór dwoje obcych sobie ludzi, którzy 7 lat wcześniej podjęli decyzje o rozwodzie. Decyzja ta niosła za sobą również konsekwencję w postaci rozdzielenia bliźniaków Jermego i Camile.  Nie widzieli się 7 długich lat i pewnie nie zobaczyli by się jeszcze długo, lecz znika Jeremy wychowywany przez Nikki.

Sebastian jest nadopiekuńczym ojcem, który bez sprawowania całkowitej kontroli nad życiem córki nie wyobraża sobie wychowywania nastolatki. Ułatwiają mu to na przykład co tygodniowe przeszukania rzeczy osobistych Camile. Powód takiego zachowania? Sebastian wszędzie widzi zagrożenia czyhające na jego córkę. Lecz kiedy znajduje w jej rzeczach tabletki antykoncepcyjne nie potrafi pogodzić się z faktem że jego Camile nie jest już małym dzieckiem, ale dojrzewająca kobietą, która ponadto podejmuje decyzje o swoim życiu osobistym nie do końca zgodnie z wyidealizowanymi względem niej planami Sebastiana.

Niki natomiast wychowuje Jeremyego w sposób zgoła odmienny. Obdarzając go całkowitym zaufaniem. Brak jakiejkolwiek kontroli z jej strony i obojętność ojca w stosunku do syna prowadzi do zaginięcia Jeremego. Niki jest skrajnie nie odpowiedzialna. Nie myśli o konsekwencjach swoich działań. Dopiero po fakcie dociera do niej jaki błąd popełniła.

Miłość dziecka nie ustaje wraz z rozwodem rodzica, wraz z zaprzestaniem rozmów.

Do czego zdolne jest dziecko spragnione miłości obojga rodziców? Dzieci nie rozumieją, dlaczego dorośli przestają się kochać i od tak mogą się rozstać. Dla dziecka istnieje tylko nierozerwalna jedyna miłość bezwarunkowa. Pomimo wszystko co nam się wydaje dzieci nie kochają nas za prezenty jakie im kupujemy, ale za czyste ubrania, za nasz uśmiech, zainteresowanie, a najbardziej za poświęcony czas i okazywanie miłości.

„Między dwojgiem ludzi, choćby nie wiem jak byli sobie bliscy, zawsze istnieje przepaść, przez którą miłość może przerzucić jedynie cienki mostek.”

Książka „7 lat później” zaskakuje zakończeniem, lecz przede wszystkim ukazuje czytelnikowi jaką wartość stanowi rodzina. Dlaczego nie można w tak łatwy sposób jak często to robimy z niej zrezygnować. Pamiętać również należy o słuchaniu drugiej osoby i jej potrzeb. Książka z przesłaniem która porywa delikatnie czytelnika w wir dziwnych zdarzeń.

A jakie są twoje spostrzeżenia na temat tej książki?

Podziel się nimi z nami 🙂

Dziękuję za poświęcony czas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s